Colné konanie
Pri medzinárodných obchodných operáciách ako je dovoz a vývoz tovaru z Číny, je colné konanie jednou z kľúčových otázok, ktoré rozhodujú o úspechu, alebo neúspechu celej operácie. Pomôžeme vám porozumieť tomuto procesu.
Čo obsahuje colné konanie pri vývoze a dovoze tovaru z Číny - rozhoduje colný úrad
Colné konanie sa začína predložením colného vyhlásenia colnému úradu v písomnej alebo elektronickej forme a obsahuje:
- podanie jednotného colného dokumentu (JCD)
- kontrola tovaru a dokladov
- vymeranie cla, dovoznej DPH a spotrebnej dane
- zaplatenie colného dlhu
- prepustenie do colného režimu
Aké doklady sa musia predložiť počas colného konania?
Pri colnom odbavení je potrebné predložiť tieto dokumenty:
- JCD, t. j. Jednotný colný doklad (predtým známy ako JCD - Jednotná colná deklarácia), ktorý sa podáva pri dovoze. Pri vývoze, ktorý sa už uskutočňuje elektronicky prostredníctvom systému ECK, sa používa elektronické colné vyhlásenie a vývozný sprievodný doklad.
- Deklarácia colnej hodnoty, ak colná hodnota presahuje 10 000€.
- Osvedčenie o pôvode, ktoré má niekoľko foriem v závislosti od krajiny pôvodu, vystavuje ho vývozca a potvrdzuje Slovenská obchodná a priemyselná komora.
- Obchodná faktúra, ktorú vystavuje vývozca a ktorá je vystavená na meno dovozcu, preukazuje menu a sumu, ktorá je alebo bude zaplatená v zahraničí.
- Predkladá sa aj prepravný doklad na stanovenie prepravných nákladov, prípadne baliaci list.
- Ďalšie predpísané alebo dohodnuté dokumenty, ako sú zdravotné a veterinárne osvedčenia, osvedčenia o chemickom zložení atď.
- Číslo EORI - toto číslo sa prideľuje všetkým dovozcom na trhu EÚ.
S colnou sadzbou pomôže colný sadzobník TARIC
Colné sadzby možno vyhľadať v sadzobníku TARIC prostredníctvom webového portálu Európskej komisie, a to buď podľa opisu tovaru, alebo na základe číselného sadzobného zaradenia.
Nezáväzné informácie o nomenklatúrnom zatriedení tovaru je možné získať prostredníctvom webovej stránky Finančnej správy Slovenskej republiky.
O záväznú informáciu o nomenklatúrnom zatriedení tovaru bolo doteraz možné požiadať jeden z colných úradov Slovenskej republiky vyplnením formulára ZINZ (Záväzná informácia o nomenklatúrnom zatriedení tovaru). Od 01. 10. 2019 je možné požiadať o záväznú informáciu o nomenklatúrnom zatriedení tovaru už iba prostredníctvom Obchodného portálu EÚ.
Čo je colná hodnota a ako sa vypočítava?
Colná hodnota, ktorá je základom pre výpočet cla a daní, je cena, ktorá bola alebo má byť skutočne zaplatená za tovar odoslaný z Číny do EÚ. Zahŕňa teda náklady na dopravu, poistenie, licenčné poplatky a iné náklady bližšie špecifikované v colných predpisoch. Podrobnejšie informácie o nich nájdete na webovej stránke Finančnej správy Slovenskej republiky.
V praxi je prevoznou cenou zvyčajne suma uvedená na faktúre dodávateľa bez ohľadu na to, či sa platba uskutočňuje priamo predávajúcemu alebo tretej strane v prospech predávajúceho.
Táto metóda určenia colnej hodnoty je jednoduchá, transparentná a rýchla, ale nevýhodou je ľahké zneužitie na podhodnotenie tovaru.
V prípade pochybností môže colný orgán požiadať o vysvetlenie, a ak nie je podané uspokojivo, colná hodnota sa určí inými, náhradnými metódami v súlade s colnými predpismi.
Colné orgány sa môžu opierať o rovnaký alebo podobný tovar, ktorý už bol dovezený, alebo z cien materiálov, výrobných nákladov, primeraných ziskových rozpätí a podobných informácií zo zdrojov mimo krajiny dovozu.
Okrem toho existuje aj metóda, ktorá kombinuje predchádzajúce metódy a umožňuje aj uzavretie colnej dohody medzi colnou správou a dovozcom.
Na určenie colnej hodnoty sa nesmie použiť predajná cena tovaru vyrobeného v Únii, cena na domácom trhu v krajine vývozu, cena tovaru určeného na vývoz do inej krajiny a metódy, ktoré sú v rozpore s logikou fungovania medzinárodného obchodu a zásadami spravodlivej a voľnej hospodárskej súťaže.
Antidumpingové konanie
Ak spoločnosť predáva ten istý výrobok v zahraničí za nižšiu cenu, ako sa ten istý výrobok predáva na domácom trhu, čím ohrozuje výrobu alebo vývoj v rámci EÚ, môže sa proti tomuto subjektu začať antidumpingové konanie a môže sa uložiť antidumpingové clo.
Pravidlá na určenie, či dochádza k dumpingu, stanovuje Svetová hospodárska organizácia (WTO). Základné pravidlá antidumpingu v slovenskom jazyku sú obsiahnuté v Nariadení Rady (ES) č. 1225/2009 z 30. novembra 2009 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskeho spoločenstva.
Orgánom zodpovedným za vykonávanie antidumpingových prešetrovaní je Európska komisia.
Ministerstvo hospodárstva poskytuje v tejto súvislosti poradenskú a konzultačnú pomoc.
Oslobodenie od cla na dovoz tovaru z Číny
Zásielky tovaru neobchodnej povahy a zanedbateľnej hodnoty sú oslobodené od dovozného cla (podľa ustanovení nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009), ak sú zaslané poštovými službami z tretích krajín priamo príjemcovi nachádzajúcemu sa na colnom území Spoločenstva. Celková vlastná hodnota zásielky nesmie presiahnuť hodnotu 150 EUR. Môže ísť napr. o výrobné vzorky.
Od cla nie sú oslobodené alkoholické výrobky, parfumy, toaletné vody, tabak a tabakové výrobky, ani tovar zasielaný obchodnou organizáciou za úhradu.
Ak je tovar oslobodený od cla, je oslobodený aj od DPH.
Colné režimy
Po ukončení colného konania môže byť tovar prepustený do nasledujúcich colných režimov:
- Voľný obeh
- Tranzit
- Uskladnenie v colnom sklade
- Aktívny zušľachťovací styk
- Prepracovanie pod colným dohľadom
- Dočasné používanie
- Pasívny zošľachťovací styk
- Export
Pre vybavenie colného konania pri dovoze či vývoze tovaru z/do Číny sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť.